ما در این مقاله آموزشی به بررسی امنیت اپلیکیشن‌های پرمخاطبی چون موبوگرام، ایـــرانگرام و … می‌پردازیم. با توما همراه باشید.

وقتی صحبت از اپلیکیشن ارتباطاتی اســت، اولین بحثی که حائز اهمیت اســت، بحث امنیت آن اســت. ما در این مقاله آموزشی به بررسی امنیت اپلیکیشن‌های پرمخاطبی چون موبوگرام، ایـــرانگرام و … می‌پردازیم.

موبوگرام، اپلیکیشنی آشنا و محبوب در میان کاربران ایـــرانی ایـــرانی اســت. موبوگرام یک اپلیکیشن شخص ثالث و غیر‌رسمی بر پایهاســت، که قابلیت‌های آن ازبیشتر اســت و همین موضوع توجه کاربران را به آن جذب کرده اســت. اما نباید فراموش کرد، اولین و حیاتی‌ترین نکته‌ای که باید در هنگام اســتفاده از اپلیکیشن‌های ارتباطاتی در نظر بگیرید، بحث امنیت آنها اســت. ما همیشه به شما توصیه کرده ایم تا در میان اپلیکیشن‌های ارتباطاتی از اپلیکیشن‌هایی اســتفاده کنید که از سیستم‌رمزگذاری “end-to-end” اســتفاده می‌کنند. سیستم رمزگذاری “end-to-end” به این صورت عمل می‌کند که پیام‌ فرستنده در مبدا رمزگذاری می‌شود و تنها توسط کاربر دریافت‌کننده قابل رمزگشایی اســت. این ویژگی به این معناســت که کسی جز فرستنده و گیرنده امکان دسترسی به محتوای پیام‌ را نخواهد داشت. در این سیستم رمزگذاری پیام‌ها به هیچ عنوان بر روی سرور‌ها ذخیره نمی‌شود و تنها در دستگاه فرستنده و گیرنده ذخیره خواهد شد.

موبوگرام و سایر اپلیکیشن‌های شخص‌ثالث که بر پایه اپلیکیشنهستند به چند دلیل می‌توانند امن نباشند:

این اپلیکیشن‌ها به صورت رسمی منتشر نمی‌شوند و در مارکت‌های رسمی قرار ندارند. شما برای دانلود این اپلیکیشن‌ها باید به مارکت‌های غیررسمی مراجعه نمایید. اســتفاده از مارکت‌های غیر‌رسمی و دانلود اپلیکیشن‌ها از این مارکت‌ها اصلاً کار مناسب و امنی نیست. چرا که ممکن اســت از طریق دانلود این اپلیکیشن، امکان نفوذ هکرها به سیستم شما فراهم شود و یا سیستم شما از طریق دانلود این اپلیکیشن‌ها آلوده شود. ما، به هیچ‌عنوان دانلود اپلیکیشن از مارکت‌های غیررسمی را به دلایل امنیتی توصیه نمی‌کنیم.

اپلیکیشن‌های شخص ثالث و غیررسمی که بر مبنایهستند، اکثراً ساخت ایـــران هستند. پس امکان اینکه سرورهای آنها در ایـــران باشد بسیار بسیار زیاد اســت، در این صورت امکان دسترسی به اطلاعاتی که شما توسط این اپلیکیشن‌ها رد‌ و بدل می‌کنید برای حکومت بسیار بسیار آسان اســت. فعالیت‌های شما در این اپلیکیشن‌ها به آسانی می‌تواند تحت نظر گرفـــــته شود. اگر در فضاهای مجازی فعالیت‌های خاصی انجام می‌دهید، بسیار دقت کنید، چرا که امکان دسترسی به اطلاعات و محتوای اپلیکیشن‌های ارتباطی بسیار خطرناک اســت و ممکن اســت برای شما دردسرساز شود.

وقتی بار اول اپلیکیشنی را اجرا می‌کنید و می‌خواهید از آن اســتفاده کنید، از شما می‌خواهد به اپلیکیشن مجوز دسترسی به بخش‌های مختلف گوشی را بدهید. همیشه به شما توصیه می‌کنیم با توجه به عملکرد اپلیکیشن به آن دسترسی بدهید و از دادن دسترسی به بخش‌های که مربوط به عملکرد اپلیکیشن نیست، اکیداً خودداری کنید. وقتی برای موبوگرام و سایر اپلیکیشن‌های شخص ثالث ناامن هم مجوز دسترسی به بخش‌های مختلف گوشی را صادر می‌کنید، زمینه را برای نفوذ هکرها به سیستم خود محیا کردید. چرا که در این نوع اپلیکیشن‌ها هکرها می‌توانند از طریق دسترسی که بخش‌های مختلفی گوشی دارند به سیستم شما نفوذ کنند.

ما به هیچ‌عنوان اپلیکیشن‌های موبوگرام، تلگرام‌ فارسی و اپلیکیشن‌های شخص ثالث که بر پایههستند را تایید نمی‌کنیم و اســتفاده از آن را نیز به هیچ‌عنوان توصیه نمی‌کنیم. چرا که اســتفاده از این نوع اپلیکیشن‌ها حریم خصوص شما را به خطر می‌اندازد.

همیشه از اپلیکیشن‌های رسمی که در مارکت‌های رسمی قرار دارند اســتفاده نمایید. اپلیکیشنرا می‌توانید با رعایت نکات امنیتی اســتفاده نمایید. 

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته آیا موبوگرام، ایـــرانگرام، تلگرام فارسی امن هستند؟ توما: اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما