1297683 613 بستری شدن 16 خوزستانی به علت گرمازدگی

خبرگزاری ایسنا: معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۶ نفر به‌علت گرمازدگی در مراکز درمانی و بیمارستان‌های این دانشگاه بستری شده‌اند.

دکتر «مهران ورناصری» در گفت‌وگو با خبرنگار، اظهار کرد: به‌دنبال وقوع گرمای شدید در اســتان طی ۲۴ ساعت گذشته، ۱۶ نفر به علت گرمازدگی در مراکز درمانی و بهداشتی و بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور تحت درمان قرار گرفـــــتند. این ۱۶ نفر بیشتر در شهرهای مسجدسلیمان، رامهرمز، دشت‌آزادگان، ایذه، باغملک، هفتگل و اهواز بودند.

وی هم‌چنین با اشاره به درمان سرپایی شماری از مردم به‌علت گرمازدگی در شبانه‌روز گذشته، ادامه داد: البته این آمار به جز افرادی اســت که در این مدت به مراکز درمانی خصوصی و مطب‌ها مراجعه کرده و به‌صورت سرپایی درمان شده‌اند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در خصوص علائم شایع گرمازدگی، خاطرنشان کرد: اضطراب، اختلال هوشیاری، سردرد، سرگیجه، تپش قلب، اختلال بینایی، تنفس سریع، اختلال شنوایی، تشنج، توهم و اسپاسم‌های عضلانی از علائم گرمازدگی هستند.

ورناصری با بیان این‌که اضطراب و پرخاشگری از علائم طبیعی گرمازدگی اســت، افزود: به‌دنبال افزایش دما، افراد با قرار گرفـــــتن در معرض گرمای شدید، دچار تنش روحی و در نتیجه پرخاشگری و اضطراب می‌شوند که در صورت شدید بودن این حالت ممکن اســت به اسپاسم‌های عضلانی منجر شود.

وی تصریح کرد: در برخورد با فرد گرمازده که دارای این علائم اســت، ابتدا با اســتفاده از اسفنج یا پارچه نمدار باید نسبت به مرطوب کردن بدن بیمار اقدام کرد و در وهله بعد به‌منظور انجام مراحل درمانی باید با اورژانس ۱۱۵ جهت انتقال فرد گرمازده به مراکز درمانی تماس گرفـــــت.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز یادآور شد: به هیچ وجه بدن فرد گرمازده نباید به صورت ناگهانی خنک و سرد شود و یا مقابل باد سیستم سرمایشی قرار بگیرد زیرا ممکن اســت عوارضی برای بیمار به همراه داشته باشد.

ورناصری به گروه‌های دارای ریسک بالای گرمازدگی اشاره و تصریح کرد: در گرمای شدید بیماران قلبی، افراد دیابتی، بیماران کلیوی به‌ویژه دیالیزی‌ها و افراد دارای سابقه سکته مغزی به‌خصوص آن دسته از بیمارانی که اختلال تکلم دارند، بیشترین ریسک خطر گرمازدگی را دارند. علاوه بر این، عوارض بیماری‌های این گروه‌ها با قرار گرفـــــتن در معرض گرمای شدید تشدید خواهد شد.

وی تصریح کرد: در شرایط گرمای شدید هوا که احتمال گرمازدگی نیز وجود دارد، مردم باید از ترددهای غیرضروری اجتناب و کلیه ترددهای خود را حتی‌المقدور به ساعاتی از روز که هوا خنک‌تر اســت مانند اوایل صبح و نزدیک غروب موکول کنند. همچنین در این شرایط باید از فعالیت بدنی بسیار، به علت خطرناک بودن عواقب آن پرهیز شود و در صورتی که فرد ناگزیر به انجام چنین فعالیت‌هایی اســت باید در حین فعالیت مصرف مایعات و به ویژه آب را داشته باشد و به طور مرتب فعالیت خود را برای دقایقی متوقف کند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با تأکید بر لزوم مصرف مایعات و به ویژه آب در شرایط گرمای شدید هوا، گفت: به مردم توصیه می‌شود، در خارج از منزل حتما، آب آشامیدنی همراه خود داشته باشند. همچنین پوشیدن لباس‌های رنگ طریقهن به علت جذب کمتر گرما توصیه می‌شود.

ورناصری اظهار کرد: با توجه به این‌که خودروها در زمان بروز گرمای شدید در معرض تابش مستقیم آفتاب هستند، مردم باید حتی‌المقدور خودروهای خود را در سایه یا زیر سایبان پارک و یا از چادر خودرو به منظور کاهش جذب گرما در خودرو اســتفاده کنند. از سوی دیگر باید از سوار شدن فوری و سریع به خودروهایی که برای مدتی در معرض گرمای شدید بوده‌اند، اجتناب شود.

وی یادآور شد: توصیه می‌شود پیش از سوار شدن ابتدا برای مدتی درب‌های خودرو به منظور تخلیه گرمای درون خودرو باز بماند و یا در صورتی که خودور مجهز به کولر اســت، برای دقایقی کولر طریقهن و سپس فرد سوار خودرو شود.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته بستری شدن ۱۶ خوزستانی به علت گرمازدگی اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما