شهر وین به عنوان پایتخت کشور اتریش از شهرهای حیاتی برای گردشگران قاره‌ی اروپا محسوب می‌شود. همراه کجارو باشید تا با حقایق و نکات جالبی از این شهر آشنا شوید.

مقاله‌های مرتبط:

وین یکی از پایتخت‌های حیاتی در قاره‌ی سبز به شمار می‌رود. این سرزمین که در کنار رودخانه‌ی دانوب قرار گرفـــــته اســت، به دلیل جاذبه‌های متنوع تاریخی، فرهنگی و طبیعی خود، به یکی از مقاصد اروپایی پرطرفدار برای گردشگران تبدیل شده اســت. از طرفی با توجه به مذاکرات و توافقات هسته‌ای کشورمان در این شهر، در ســال‌های اخیر وین جایگاه خاصی برای ایـــرانیان پیدا کرده اســت.

با این بهانه، به سراغ برخی از حقایق و نکات جالبی از این شهر رفـــــته‌ایم.

43c1d7cc a494 451e 974e f3c231778bcf حقایق جالب در مورد وین؛ اتریش

۱. قدمت پیدایش زندگی شهری در این منطقه به ۵ قرن پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد.

۲. برای نام وین نظریه‌های بسیار متفاوتی مطرح اســت. قویترین نظریه بیانگر آن اســت که نام «وین» از واژه‌ی باســتانی «ویندوبونا» (Vindobona) به معنی «شهر مطلوب» که نام محلی قدیمی در منطقه‌ی فعلی شهر بوده، وام گرفـــــته شده اســت.

bddda972 2486 4d99 b298 9b54ce3b0098 حقایق جالب در مورد وین؛ اتریش

۳. وین بزرگترین شهر اتریش و نهمین شهر بزرگ در قاره‌ی اروپا محسوب می‌شود.

۴. وین سومین شهر در دنیا اســت که دفتر سازمان ملل در آن قرار دارد. همچنین دفاتر بین‌المللی دیگری مانند اوپک و سازمان انرژی اتمی، در این شهر اســتقرار یافته اســت.

۵. این منطقه از تابستان‌هایی معتدل و زمستان‌های بسیار سردی برخوردار اســت. بیشینه دمای این شهر در روزهای گرم ســال به ۲۵ درجه و در روزهای سرد ســال به صفر درجه می‌رسد.

1aa7f5c3 0631 4449 91c8 2eee4b16d808 حقایق جالب در مورد وین؛ اتریش

۶. جمعیت وین در طی ســال‌های متمادی تغییر چشمگیری به خود ندیده اســت. از ســال ۱۹۱۰ میلادی که جمعیتی ۲ میلیون نفری را در خود جای داده بود تا دهه‌ی ۸۰ با ۱/۵ میلیون نفر جمعیت و با جمعیت کنونی ۱/۸ میلیون نفری در این روزها.

۷. صربستان، ترکیه و آلمان کشورهای هستند که بیشترین ملیت‌های دیگر ساکنین وین را، پس از مردم محلی آن، تشکیل می‌دهند.

۸. پس از فرقه‌های مختلف مسیحیت که دین اصلی این شهر را تشکیل می‌دهند، اسلام جایگاه دوم را در نزد مردم وین کسب می‌کند.

07e9fdab 26bf 4b8f a3a5 28476d3cb74a حقایق جالب در مورد وین؛ اتریش

۹. وین هر ســاله به طور میانگین نزدیک به ۷ میلیون گردشگر را به خود می‌بیند.

۱۰. طبق رتبه‌بندی‌های گوناگون توسط آمارهای مختلف، وین پس از شهر ملبورن در اســترالیا، جایگاه دوم را در شهرهای مناسب برای زندگی کسب کرده اســت. در این رتبه‌بندی عواملی از قبیل امنیت، تحصیلات و درمان دخیل هستند.

۱۱. دو لقب «شهر رویاها» و «شهر موسیقی» به شهر وین نسبت داده شده‌اند. «شهر رویاها» به دلیل تاثیرات زیگموند فروید، روانشناس فقید متولد این شهر، به وین نسبت داده شد.

از طرف دیگر، همان‌طور که احتمالا می‌دانید، وین شهری اســت که بسیاری از آهنگسازان مشهور دنیا در آن متولد شده‌اند یا دست کم برای مدتی در این شهر زندگی کرده‌اند. همچنین با وجود مدارس و دانشگاه‌های متعدد و معتبر موسیقی در این شهر، وین پایتخت موسیقی جهان یا همان «شهر موسیقی» نامیده می‌شود.

7594c4be 8f2b 4d2b 9c55 f788860bef7f حقایق جالب در مورد وین؛ اتریش

۱۲. ارکستر ملی وین یکی از بزرگترین ارکسترهای جهان محسوب می‌شود. بلیت کنسرت شب کریسمس این ارکستر، تا ۱۲۰۰ دلار هم به فطریقه می‌رسد. همچنین این کنسرت در ۹۰ کشور جهان پخش زنده می‌شود و بیش از ۵۰ میلیون بیننده را میخکوب می‌کند.

a33e8b97 fa43 4cb1 9097 d43f44dc321e حقایق جالب در مورد وین؛ اتریش

۱۳. امروزه امید به زندگی در این شهر ۸۱ ســال اســت، در حالی که میانگین امید به زندگی جهان ۷۱ ســال تعیین شده اســت. از طرفی بر اساس پیش‌بینی‌ها، امید به زندگی مردم وین تا ســال ۲۰۵۰ به ۸۹ ســال برای زنان و ۸۵ ســال برای مردان تخمین زده شده اســت.

۱۴. همانند شهر برلین آلمان، پس از جنگ جهانی دوم، شهر وین به ۴ قسمت تقسیم شد. هر یک از این ۴ قسمت تحت تصرف آمریکا، فرانسه، بریتانیا و شوروی بود تا اینکه در ســال ۱۹۵۵ به این تقسیمات پایان داده شد.

۱۵. سیستم حمل و نقلی مطلوبی در این شهر برقرار اســت. متروی این شهر که در ســال ۱۹۷۶ تاسیس شد، هم‌اکنون از ۵ خط و ۱۰۴ ایستگاه بهره می‌برد.

1770743b 4604 4549 a9d3 a624cdf00c6f حقایق جالب در مورد وین؛ اتریش

۱۶. باغ وحش وین قدیمی‌ترین باغ وحش در جهان محسوب می‌شود و قدمت آن به ســال ۱۷۵۲ باز می‌گردد. این باغ وحش اکنون در میراث یونسکو نیز به ثبت رسیده اســت و ۷۰۰ گونه‌ی جانوری مختلف را در خود جای داده اســت.

۱۷. قصر «شونبرون» (Schonbrunn) یکی از پرطرفدارترین جاذبه‌های تاریخی وین به شمار می‌رود. این بنای عظیم که از ســال ۱۷۰۰ بنا شده اســت، از ۱۴۴۱ اتاق بهره می‌برد و نمادی اســت از تاریخ پربار این شهر.

04471286 b8b7 4de8 966d bacf7b7da883 حقایق جالب در مورد وین؛ اتریش

۱۸. طبق برخی از قصه‌های شنیده شده، پس از پایان محاصره‌ی این شهر توسط ترکان عثمانی، گونی‌های قهوه‌ی متعددی از لشکر آن‌ها، در این شهر به جای ماند. در پی آن بسیاری از کافه‌های شهر به اســتفاده از آن‌ها روی آوردند. به هر ترتیب، امروزه قهوه خوردن و کافه‌نشینی نزد مردم وین از اهمیت بسیاری برخوردار اســت.

۱۹. جالب اســت بدانید که مبتکر جام‌های برفی موسوم به «اسنو گلوب» (Snow Globe)، فردی متولد وین بوده اســت. «اروین پرتزی» (Erwin Perzy) که بر روی وسایل مکانیکی فعالیت می‌کرده اســت، در ســال ۱۹۰۰، زمانی که در حال ارتقا نوعی از لامپ‌های جراحی بوده اســت، به طور اتفاقی این جام‌های برفی را اختراع کرد. امروزه نیز این جام‌های زینتی به عنوان یکی از صنایع دستی وین مطرح هستند.

9ed6e3fa 9c1e 4603 bed6 6d6615a9036a حقایق جالب در مورد وین؛ اتریش

۲۰. برای آخرین مورد خوب اســت بدانید که بدانید که شهر وین با شهر تهران پیمان خواهرخواندگی بسته‌اند.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته حقایق جالب در مورد وین؛ اتریش اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما