1307643 102 خودداری 4 بانک چین از صدور ال سی برای ایـــران

خبرگزاری فارس: پایگاه آی سی آی اس، بزرگ‌ترین ارائه کننده اطلاعات بازار پتطریقهیمی طی گزارشی نوشت، منابع صنعتی می‌گویند از آنجایی که تاجران خارجی در چین هدف موشکافی دقیق تر به عنوان بخشی از برنامه مقابله با پولشویی قرار خواهند گرفـــــت و انتظار می رود که تاخیر در پرداخت پول محصولات پتطریقهیمی وارداتی از ایـــران وضعیت بدتری پیدا کند، انتظار می‌رود که صادرات مواد پتطریقهیمی ایـــران به چین بیشتر کاهش یابد.

این منابع افزودند، تراکنش های با ایـــران که تقریبا نیمی از تولید ســالانه پتطریقهیمی خود را به چین صادر می‌کند، به علت اینکه هنوز این کشور تحت برخی از تحریم ها قرار دارد، در معرض خطر چنین بررسی هایی قرار گرفـــــته اســت.

به نوشته این پایگاه، متانول و پلی الفین polyolefins در صدر فهرست صادرات ایـــران به چین قرار دارد. بر اساس آمارهای گمرک چین، در بازه ژانویه تا ماه می ۲۰۱۷، واردات پلی اتیلن از ایـــران به نسبت مدت مشابه پارســال ۱۵ نسبت کاهش یافته اســت درحالی که واردات ماهانه متانول در ماه‌های مارس و آوریل به کمتر از ۲۰۰ هزار تن رسیده اســت.

آمارهای ایـــران نشان می دهد که صادرات کالاهای غیرنفتی به چین در ۴ ماه نخست ســال ۲۰۱۷ در مجموع افزایش ۶۶ نسبتی داشته و به ۱۱٫۶ میلیون تن رسیده اســت.

اما از آغاز امســال، فرآیند پرداخت پول محموله‌های وارداتی چین از ایـــران به صورت فزاینده‌ای دشوار شده اســت.

اداره دولتی مبادلات خارجی چین از ماه می از شرکت های چینی درخواســت کرده اســت، زمانی که پرداخت‌ محموله‌های خارجی را انجام می دهند، اطلاعات ترخیص کالا را به بانک‌ها ارائه دهند.

بانک مرکزی چین در اواخر ماه دسامبر ۲۰۱۶ هر موسسه مالی در این کشور را موظف کرد، تا قوانین رصد تراکنش‌های شان را برای اجرا در ماه جولای ایجاد کنند.

یک منبع بانکی چینی گفت معاملات با ایـــران به صورت ویژه در معرض افزایش بررسی قرار دارد چراکه بانک‌های چینی آنها را معاملات ریسکی می دانند و واردکنندگان چینی را مجبور می کنند، تا ابزار جایگزینی برای پرداخت خریدهایشان بیابند.

این منبع آگاه افزود واردکنندگان، پرداخت هایشان را از طریق دفترهای خارجی یا از طریق حساب بانکی فطریقهندگان ایـــرانی در سایر کشورها  انجام می‌دادند.

به گفته این منبع بانکی در چین، با تغییر قوانین از ابتدای ماه می، بانک‌های چینی احتمالا از تسهیل مبادلات که شامل محموله های از مبدا ایـــران باشد، خودداری خواهند کرد و در عین حال بانک های کوچک تر نیز خود را در عذاب گزارش تراکنش‌های مربوط به ایـــران به مقامات قرار نخواهند داد.

به گفته منابع صنعتی، قبلا، واردکنندگان چنین محموله های ایـــرانی را در مدارک واردات «محموله های خارومیانه» ثبت می کردند و بانک ها جزئیات بیشتری در مورد مبدا این محصولات دریافت نمی‌کردند.

به گفته این منابع، از ماه می تاکنون، ۴ بانک بزرگ چین، «بنک آو چاینا»، «چاینا کانستراکشن بنک»، «اگریکالچر بنک آو چاینا» و «اینداســتریال اند کامرشیال بنک آو چاینا» از انتشار ال سی برای معاملاتی که محموله های آن از مبدا ایـــران باشد، خودداری می کنند.

به گفته منابع صنعتی، تاکنون تاثیر این اقدامات بر تجارت پتطریقهیمی با ایـــران حداقل بوده اســت.

یک تولیدکننده چنین در این رابطه گفت پرداخت های محصولات پتطریقهیمی ایـــران هنوز انجام می شود چراکه ایـــران در یک بانک بزرگ (چین) یک مشتری معتبر اســت اما تایید کرد که هر پرداخت نیازمند مدارک ترخیص کالا از گمرک اســت.

یک تاجر گفت: «ما همیشه از فرآیندهای تجارت خارجی پیروی می کنیم و اظهارنامه گمرکی را در صورت نیاز ارائه می دهیم.»

یک تولیدکننده محصولات پتطریقهیمی چینی گفت: «ما مشتریان معتبری هستیم و حجم مبادلات مالی بزرگی با بانک ها داریم. پرداخت های تجاری با مبدا ایـــران از طریق بانک های چینی تحت تاثیر قرار نگرفـــــته اســت.»

به گفته تاجران، هنوز برخی از واردکنندگان ممکن اســت با دردسرات پرداخت در حجم های کوچک مواجه شوند.

به گفته یک منبع صنعتی، عدم صدور ال سی توسط بانک ها به میزان گسترده ای تاجران در سطح دوم چینی را تحت تاثیر قرار داده اســت و تاثیر آن در میان تاجران تراز اول که به طور مستقیم از ایـــران خرید می‌کنند و پول محموله ها را از طریق مسیر انتقال تلگرافی (TT)  پرداخت می کنند، چندان زیاد نیست.

برخی منابع گفتند موشکافی دقیق تر تراکنش های ایـــران در چین احتمالا برخی از بازیگران بازار را بر آن می‌دارد که مبدا محموله هایشان را جایی دیگر اعلام کنند.

به گفته تاجری، «محموله های ایـــران گاهی با نام کویت ثبت می شود که مدت مدیدی اســت این کار می‌شود و منحصر به اکنون نیست.»

این گزارش در ادامه می نویسد، تولیدکنندگان ایـــرانی اکنون تلاش خواهند کرد تا محموله های خود را در جاهای دیگر بفطریقهند و قیمت ها را برای تحریک خریداران به خرید پایین خواهند کشید، اما می دانند که هیچ بازاری نمی تواند جایگزین تقاضای چین شود.

علی رغم بازار آرام پس از تعطیلات عید فطر که پایان ماه رمضان و روزه داری مسلمانان اســت، فطریقه ایـــران در حال حاضر در ترکیه، عراق و کشورهای مشترک المنافع شدت گرفـــــته اســت.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته خودداری ۴ بانک چین از صدور ال سی برای ایـــران اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما