آن دسته فرش‌هایی که در بافت‌شان نایلون به کار رفـــــته اســت با دوام‌تر از نمونه‌های دیگر هستند. این نوع فرش‌ها در برابر تغییر شکل بسیار مقاوم هستند ولی نسبت به دیگر فرش‌ها قیمت ارزان‌تری دارند.

137639 256 رازهایی که هرگز درباره خرید فرش نمی‌دانستید

 

قیمت بالای فرش دستباف مردم را به سمت خرید فرش‌های ماشینی برده ‌اســت و در این بازار همه چیز تحت کنترل چینی‌هاســت. بعضی فطریقهنده‌ها رِندی می‌کنند و فرش‌های چینی یا فرش‌های بی‌کیفیت ساخت ترکیه‌ را با اسم‌های دهن پر کن می‌فطریقهند. نباید فریب زبان‌بازی‌ فطریقهنده‌ها را بخورید.
 
به نقل تماشاگران، نه گفتن به خرید فرش‌های ارزان‌قیمت قدم اول اســت. در ادامه باید چیزهایی درباره تفاوت حیاتی فرش‌های ماشینی و دستباف یاد بگیرید. همچنین رازهایی درباره جنس فرش‌ها وجود دارد.قیمت بالای فرش دستباف مردم را به سمت خرید فرش‌های ماشینی برده ‌اســت و در این بازار همه چیز تحت کنترل چینی‌هاســت. بعضی فطریقهنده‌ها رِندی می‌کنند و فرش‌های چینی یا فرش‌های بی‌کیفیت ساخت ترکیه‌ را با اسم‌های دهن پر کن می‌فطریقهند. نباید فریب زبان‌بازی‌ فطریقهنده‌ها را بخورید.
 
سه دلیل برای نه گفتن به خرید فرش‌های رنگی ارزان
۱-  فرش‌های گل‌برجسته به دلیل تنوع طرح و رنگ و قیمت مناسب‌شان طرفداران زیادی دارند. با این حال انتخاب آنها خیلی به‌صرفه نیست. بیشترشان بافت ترکیه هستند و ظاهر بسیار فریبنده‌ای دارند اما تنها کاربرد مناسب‌شان برای دفتر کار اســت. طرح‌ برجسته روی این فرش‌ها فقط تا اولین شست‌وشو دوام دارد.

 

تمیز کردن این فرش‌ها کار ساده‌ای نیست، مخصوصا اگر برای اتاق کودک خریداری شوند. راه رفـــــتن و نشستن کودکان روی این فرش‌ها باعث آزار آنها می‌شود. بهتر اســت با همان هزینه فرش‌هایی بخرید که طرح‌های ساده‌تری دارند و تمیز کردن آنها هم آسان اســت. فرش‌های برجسته بعد از مدتی که به اصطلاح پا می‌خورند فورا هم‌سطح می‌شود و چون سطح‌های تو خالی آنها بیشتر از برجستگی‌ها اســت بسیار نازک شده و فرم اولیه خود را از دست می‌دهند.
 
۲- فرش‌های تزئینی کاملا دکوری هستند و اســتفاده از آنها به جز دردسر چیز دیگری ندارد. این فرش‌ها را به نام مدل‌های گره‌ای در بازار می‌شناسند. تاروپود این فرش‌ها از جنس نخ‌های ضخیم و باریکی اســت که وقتی رویشان راه بروید به راحتی کنده می‌شوند. باقی‌مانده‌های غذا و خرده نان‌ها خیلی زود لابه‌لای این نخ‌ها جا خوش می‌کنند و جاروکردن‌شان هم اصلا ساده نیست.

 

۳- فرش‌های رنگی طرح‌دار که معمولا برای اتاق خواب طراحی شده‌اند نمونه دیگری اســت که خرید آنها ممکن اســت دردسرات جدی برایتان به‌وجود بیاورد. این فرش‌ها معمولا از ترکیبات نامرغوبی تهیه می‌شوند. وزن بسیار سنگین این فرش‌ها دلیل دیگری برای نه گفتن به خرید آنهاســت. اســتفاده از این قبیل فرش‌ها ممکن اســت برای کودکان، آلرژی‌زا باشد مخصوصا اگر در اتاق خواب از آنها اســتفاده کنید.
 
تفاوت فرش‌های ماشینی و دستباف؛ چیزهایی به جز قیمت
اختلاف قیمت بین فرش ماشینی و دستباف حیاتیترین وجه تمایز آنهاســت اما توجه داشته باشید که به هر حال نوع نخ و الیاف اســتفاده شده در بافت فرش گاهی باعث به‌وجود آمدن دردسراتی می‌شود. اگر در منزل، کودک خردســال یا فرد ســال‌خوره‌ای دارید، بهتر اســت قبل از خرید فرش چند نکته را در نظر بگیرید.
 
معمولا جنس نخ فرش دستباف، ابریشم و پشم و جنس نخ فرش‌های ماشینی، پولی پروپیلن و نایلون اســت. بنابراین فرش‌های ماشینی به راحتی روی سنگ و سرامیک سر می‌خورند اما فرش‌های دستباف به علت نوع نخ و سنگینی، این دردسر را ندارند. اگر در خانه‌تان، ســالمند یا کودک دارید، بهتر اســت در خرید فرش ماشینی بیشتر دقت کنید. در غیر این صورت امکان سُر خوردن این گروه افراد روی فرش و شکستگی احتمالی دست و پایشان وجود دارد.
 
در بافت فرش ماشینی از الیاف مصنوعی اســتفاده می‌شود. این موضوع ممکن اســت برای شما یا سایر اعضای خانواده‌تان حساسیت ایجاد کند. برای جلوگیری از این دردسر بهتر اســت به سراغ فرش‌های دستباف بروید. فرش‌های تزئینی و فانتزی با پرز بسیار بلند به سادگی گردوغبار را در خود جمع کنند.

 

اگر سابقه آسم و آلرژی دارید بهتر اســت این فرش‌ها را نخرید یا حداقل آنها را در اتاق خواب‌تان پهن نکنید.فرش‌های ماشینی به‌خصوص آنهایی که نسبت نایلون بالایی دارند، به راحتی مو، آلودگی و خرده‌ریز‌های دیگر را در خود جمع می‌کنند اما فرش‌های دستباف مو و آشغال به خود نمی‌گیرند و باعث آلودگی خانه‌ نمی‌شوند. اگر بودجه کافی برای خرید فرش دستباف ندارید، بهتر اســت برای جلوگیری از سر خوردن فرش ماشینی روی سنگ و سرامیک، از ترمز فرش اســتفاده کنید. از میان فرش‌های ماشینی آنهایی را انتخاب کنید که تراکم بیشتری دارند. تراکم بالا مساوی تعداد گره‌های بیشتر و اســتحکام بیشتر فرش اســت. گرد و خاک و آلودگی در چنین فرش‌هایی کمتر جمع می‌شود.
 
مسئله حیاتی ماندگاری؛ رازهایی درباره جنس فرش‌
آن دسته فرش‌هایی که در بافت‌شان نایلون به کار رفـــــته اســت با دوام‌تر از نمونه‌های دیگر هستند. این نوع فرش‌ها در برابر تغییر شکل بسیار مقاوم هستند ولی نسبت به دیگر فرش‌ها قیمت ارزان‌تری دارند.
 
ایرادی که به این فرش‌ها می گیرند این اســت که گرد و خاک را به سادگی در خود جمع می‌کنند و با کمترین تحرک آنها را در فضا پخش می‌کنند. می‌توانید به سراغ آنهایی بروید که در بافت‌شان از اولفین اســتفاده شده‌ اســت چون در برابر رطوبت مقاوم هستند و به سادگی تمیز می‌شوند. نقطه ضعف‌شان هم این اســت که به مرور زمان حالت اصلی‌ فرش از دست می رود و به اصطلاح کش می‌آید.
 
انتخاب فرش بر اساس رنگ و مد
نه‌تنها طرح که رنگ‌ها هم در رقم خوردن فرش مد روز دخالت دارند. تا چند وقت پیش، رنگ‌های طریقهن روی بورس بود اما حالا مدتی اســت که دیگر مردم آنها را دوست ندارند و به سراغ‌ رنگ‌های جدیدتری می‌روند. فرش‌هایی با ترکیب دو رنگ خریداران زیادی دارند.
 
بیشتر از همه رنگ دودی خریدار دارد. فطریقهنده‌ها می‌گویند فرش‌هایی با رنگ گردویی یا قهوه‌ای سوخته شانس بیشتری برای فطریقه دارند. رنگ سورمه‌ای هم محبوب اســت به خصوص مدل‌هایی که دورشان را با نخ ابریشم دوخته‌اند. فرش‌های این رنگی طبیعتا قیمت بیشتری هم دارند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته رازهایی که هرگز درباره خرید فرش نمی‌دانستید اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما