در بسیاری از موارد نیاز اســت از راه دور به سرور دسترسی داشته باشیم. یکی از راه‌های دسترسی از راه دور به سرور، اســتفاده از پروتکل SSH اســت. SSH مخفف کلمه Secure shell یک پروتکل امن برای ایجاد ارتباط بین Client و Server اســت. SSH قبل از ارســال اطلاعات، آن‌ها را در سمت کاربر (بدون دخالت کاربر) رمزگذاری کرده و به سرور می‌فرستد. بنابراین این پروتکل امن به شما کمک می‌کند که ضمن حفظ امنیت، از راه دور به سرورتان متصل شوید. یکی از قدرتمندترین سیستم‌عامل های لینوکسی برای سرورها، اوبونتو اســت که با اســتفاده از آن می‌توان امکان هک را بسیار کاهش داد. در ادامه قصد داریم نحوه‌ی تنظیم و فعال کردن SSH را روی اوبونتو آموزش دهیم. با توما همراه باشید.

در بسیاری از موارد نیاز اســت از راه دور به سرور دسترسی داشته باشیم. یکی از راه‌های دسترسی از راه دور به سرور، اســتفاده از پروتکل SSH اســت. SSH مخفف کلمه Secure shell یک پروتکل امن برای ایجاد ارتباط بین Client و Server اســت. SSH قبل از ارســال اطلاعات، آن‌ها را در سمت کاربر (بدون دخالت کاربر) رمزگذاری کرده و به سرور می‌فرستد. بنابراین این پروتکل امن به شما کمک می‌کند که ضمن حفظ امنیت، از راه دور به سرورتان متصل شوید. برای دریافت اطلاعات کامل تر در مورد این پروتکل می توانید خبر SSH، پروتکل امن برای مدیریت و دسترسی به سرور از راه دور  مراجعه کنید.

یکی از قدرتمندترین سیستم‌عامل های لینوکسی برای سرورها،اســت که با اســتفاده از آن می‌توان امکانرا بسیار کاهش داد. در ادامه قصد داریم نحوه‌ی تنظیم و فعال کردن SSH را رویآموزش دهیم. با توما همراه باشید.

 

راه‌اندازی SSH

برای شروع، ابتدا باید سرور SSH را نصب کنیم. شما می‌توانید پکیج openssh-server را دراین سایت یافته و نصب کنید. سپس، ترمینال را با اســتفاده از کلیدهای ctrl+alt+T بازکرده و دستور زیر را تایپ کنید:

 sudo apt-get install openssh-server 

1ssh 1498721124 راه‌اندازی سرویس ssh روی ubuntu توما:

 

فعال‌سازی SSH در اوبونتو

هنگامی که openssh-server بر روی دستگاه شما نصب شد، باید یک کپی از پیکربندی پیش‌فرض SSH ایجاد کنید و نام آن را به factory-default تغییر دهید. این کار به این معنی اســت که اگر شما تنظیمات پیکربندی خود را از بین ببرید، می‌توانید نسخه پشتیبان تهیه کنید.

 sudo cp / etc / ssh / sshd_config /etc/ssh/sshd_config.factory-defaults 

2ssh make backup of ssh configuration file 1498721282 راه‌اندازی سرویس ssh روی ubuntu توما:

 

بعدازاینکه نسخه پشتیبان تهیه شد، باید مجوزهای خود را تغییر دهید.

 sudo chmod a-w /etc/ssh/sshd_config.factory-defaults 

پس از تهیه نسخه پشتیبان، شما قادر خواهید بود فایل SSH خود را پیکربندی کنید.

 sudo gedit / etc / ssh / sshd_config 

پس از انجام همه‌ی تغییرات موردنیاز، باید سرویس SSH را دوباره راه‌اندازی کنید. اگر از Ubuntu ۱۴٫۰۴ اســتفاده می‌کنید، با دستور زیر می‌توانید سرور SSH را مجدداً راه‌اندازی کنید.

 sudo restart ssh 

درصورتی‌که از۱۵٫۰۴ به بالا اســتفاده می‌کنید، باید از دستور زیر برای راه‌اندازی مجدد SSH اســتفاده کنید.

 sudo systemctl restart ssh 

 

ایجاد کلید برای SSH

کلیدهای SSH بسیار حیاتی هستند. بدون آنها شما قادر به اتصال به سرور خود نخواهید بود. برای شروع کلیدهای خود، پوشه‌ای را ایجاد کنید که کلید تازه تولید شده شما در آن قرار می گیرد. با دستور زیر می‌توانید یک پوشه ایجاد کنید.

 mkdir ~ / .ssh 

پس از ساخت پوشه، مجوزهای آن را تغییر دهید. برای دسترسی به پوشه ssh. باید از دستور زیر اســتفاده کنید.

 chmod 700 ~ / .ssh 

سرانجام، کلید خود را تولید کنید به یاد داشته باشید که SSH شما به اندازه رمزعبوری که انتخاب می‌کنید امن اســت. اگر رمز عبور ضعیف و قابل حدسی را وارد کنید، امکان حمله به سرور افزایش می‌یابد. بنابراین از یک رمز عبور با طول مناسب، به اندازه کافی پیچیده اما درعین‌حال قابل‌یادآوری  برای این سرویس اســتفاده کنید.

 ssh-keygen -t rsa 

3ssh generate ssh key 1498721389 راه‌اندازی سرویس ssh روی ubuntu توما:

 

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته راه‌اندازی سرویس ssh روی ubuntu توما: اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما