تهران، پایتخت کشور عزیزمان ایـــران، ســال‌ها اســت که مورد توجه گردشگران خارجی قرار دارد. با کجارو همراه باشید تا سفرنامه‌ی یکی از این گردشگران را با هم بخوانیم.

مقاله‌های مرتبط:

«جاش کاهیل» (Josh Cahil) یک وبلاگ نویس سفر و گردشگری اســت. او در رابطه با خطوط هوایی یا سفرهای پیاده‌اش به کشورهای شرقی می‌نویسد. او در پکن چین زندگی می‌کند و وبلاگش، یکی از پر خواننده ترین‌ها اســت. آنچه در ادمه می‌خوانید، توصیف او از تهران اســت:

اگر می‌خواهید زندگی در خاورمیانه‌ی حقیقی را تجربه کنید، نباید از تهران چشم بپوشید. پایتخت ایـــران، شهری مدرن اســت که باید دید و شناخت تا نقش واقعی آن در جامعه‌ی امروز ایـــران به درستی درک شود. در ایـــران مدرن که دروازه‌هایش را رو به دنیا گشوده اســت، تهران پتانسیل تبدیل شدن به یکی از بزرگ‌ترین شهرهای دنیای امروز را با قدرتی به مراتب بیشتر از اکنون دارد.

گاهی از خودم می‌پرسم آیا این امکان هست که یک بار دیگر، تجربه‌ای را که در ســال ۲۰۰۹ در ایـــران داشتم باز هم تکرار کنم یا نه. واقعیت این اســت که از اینکه ایـــران را خودم شخصا دیده‌ام، بسیار خوشحالم. راســتش را بخواهید، در غرب کمتر کسی هست که بخواهد چنین سفری را تجربه کند، اما کسانی که برای رسیدن به این کشور تلاش می‌کنند، تجربه‌ای منحصربه‌فرد و میهمان‌نوازی بی‌نظیری را با خود به یادگار می‌برند.

۱۴ میلیون نفر در تهران زندگی می‌کنند و این شهر یکی از بزرگ‌ترین شهرهای دنیا اســت؛ شهری که شاخصه‌های تهران قدیم و نیز یک شهر مدرن و امروزی را با هم دارد: یک کلان‌شهر سیاسی و قلب خاورمیانه. بگذارید برایتان بگویم که چرا تا قبل از این‌که دیر شود باید این شهر فوق‌العاده را ببینید:

در نگاه اول، از حیرت قادر به سخن گفتن نخواهید بود

a2d286bb c1c5 45b2 8d9e 908b1769c332 سفر به تهران، قلب حقیقی خاورمیانه‌ (قسمت اول)

صبح خیلی زود بود. در اتوبوس نشسته بودم و در یکی از اتوبان‌های بزرگ که فکر می‌کنم حدود ۸ لاین داشت، به سوی تهران می‌رفـــــتم. در غرب، کوه‌های سر به فلک کشیده بود و در شرق، بیابان بی‌انتها. دود غلیظی که ناشی از آلودگی هوا بود و شن بیابان که با باد به هوا بلنده شده بود، در هم می‌پیچید و دیدن خط آبی افق را ناممکن می‌کرد. اما به محض این‌که باد آرام شد و غبار فرونشست، توانستم جنگل بتنی را که قد برافراشته بود، ببینم.

اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می‌کند، یک برج مخابراتی بلند اســت و پس از آن، شهری واقعا بزرگ را می‌بینید که در احاطه‌ی قله‌های سپید اســت. این پدیده‌ی اســتثنایی، چیزی نیست که آن را در زندگی هر روزه‌ی خود ببینید؛ به همین خاطر، حیرت‌زده بودم. نمی‌دانم به خاطر بزرگی بیش از حد شهر بود یا یک شوک فرهنگی، اما بلافاصله حس کردم در دنیای جدیدی هستم؛ در قلب خاورمیانه.

 مردم تهران شما را غافلگیر می‌کنند

cce33ef7 1bfd 4be3 9870 ce9762b0a046 سفر به تهران، قلب حقیقی خاورمیانه‌ (قسمت اول)

من شرق، غرب، جنوب و شمال ایـــران را دیده‌ام. نکته‌ی جالب این اســت که هر چه به سوی جنوب ایـــران و تنگه‌ی هرمز پیش می‌رویم، مردم سنتی‌تر و محافظه‌کارتر می‍‌‌شوند. بر اساس تجربه‌ی شخصی من، تهران پایتخت نسل جدید و مدرن ایـــران اســت.

باید بپذیرم که شناخت من از اسلام، بسیار کم و جزئی اســت. فکر می‌کردم حرف زدن با دختران خلاف قانون اســت یا مثلا وقتی که زمان نماز خواندن باشد، شهر برای چند دقیقه تعطیل می‌شود و همه مشغول نماز خواندن می‌شوند؛ حتی ماشین‌ها هم از حرکت بازمی‌ایستند! می‌دانم! می‌دانم! خیلی احمق بودم!

لباس‌های بانوان آن‌طوری که فکر می‌کردم نبودند، دختران هم به اندازه‌ی مردان اجتماعی بودند، به راحتی حرف می‌زدند و لباس‌های مناسب و راحت و مد روزی داشتند. مردم به راحتی با هم و با شما ارتباط برقرار می‌کنند. من در همین شهر پینت‌بال بازی کردم، مکالمات بسیار هیجان‌انگیزی داشتم!

تهران شهری پر از تاریخ اســت

در صد ســال اخیر، اتفاقات تاریخی بسیاری در تهران افتاده اســت که این شهر را به این چیزی که امروز هست، تبدیل کرده‌ و انسان‌های بسیاری در شکل‌گیری شخصیت و ابعاد مختلف این شهر موثر بوده‌اند. شاید برجسته‌ترین و موثرترین اتفاق از زمان انقلاب اسلامی، زندانی شدن ۵۲ آمریکایی در سفارت سابق آمریکا برای ۴۴۴ روز باشد. هنوز هم می‌توان از محل سفارت در تهران بازدید کرد.

انقلاب اسلامی، چهره‌ی این شهر را بسیار تغییر داده اســت. تهران از شهری با چهره‌ی غربی، تبدیل به شهری با حکومتی اسلامی شده اســت که در آن، مردم از اســتاندارد بالای زندگی برخوردارند.

از سوی دیگر، مرزهای جدید اروپا در کنفرانس تهران در ســال ۱۹۴۳ شکل گرفـــــت؛ جایی که «ژوزف اســتالین»، «تئودور روزولت» و «وینستون چرچیل» در نخستین جلسه پس از آغاز جنگ جهانی دوم در پایتخت ایـــران با هم دیدار کردند.

در تهران، کجا برویم و چه چیزهایی ببینیم؟

برج میلاد

d0f8bb30 4d51 4c59 bc70 17ec480ef19c سفر به تهران، قلب حقیقی خاورمیانه‌ (قسمت اول)

شاخص‌ترین نماد تهران شاید برج میلاد باشد. این برج به شیوه‌ی خارق‌العاده‌ای بر تمام شهر تهران مشرف اســت. سازه‌ی این برج روی تپه‌ی کوچکی ساخته شده اســت که آن را کمی بلندتر از آنچه که هست نشان می‌دهد. اما فارغ از همه‌ی این‌ها، ساختمان این برج شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

این برج ۴۳۵ متر ارتفاع دارد و هفتمین برج بلند دنیا اســت. در حال حاضر، برج میلاد به بخشی از مرکز تجارت بین‌المللی ایـــران تبدیل شده اســت. در ارتفاع ۳۱۵ متری این برج یک رستوران گردان و در طبقه‌ی هم‌کف آن یک هتل ۵ ستاره قرار دارد که البته قیمت آن‌ها ارزان هم نیست!

برج آزادی

0ff0bdbf 2918 42f7 bee3 fd7aa98e1a32 سفر به تهران، قلب حقیقی خاورمیانه‌ (قسمت اول)

نماد دیگر تهران، برج آزادی اســت که نام خود را از میدانی که در آن قرار دارد می‌گیرد؛ میدان آزادی. وقتی برای اولین بار این برج را دیدم، با خودم گفتم:«اووووو! بدک نیست!» وقتی با اتوبوس از ارمنستان می‌آمدم، اولین چشم‌اندازی که از تهران دیدم همین برج بود، چرا که کنار یک ترمینال بسیار بسیار شلوغ واقع شده بود.

ساختمان میدان «آزادی» که نقش کلیدی و بسیار حیاتیی در انقلاب اسلامی ایـــران بازی کرده اســت، در ســال ۱۹۷۱ تکمیل شده و ۴۵ متر ارتفاع دارد و معمار آن «حسین امانت» اســت.

سفارت سابق آمریکا یا لانه‌ی جاسوسی

6deaef8e 797f 4213 a3ea bed489723911 سفر به تهران، قلب حقیقی خاورمیانه‌ (قسمت اول)

سفارت سابق آمریکا در ایـــران، یکی از بزرگ‌ترین و حیاتی‌ترین مکان‌ها در خاورمیانه بوده اســت. روز چهارم نوامبر ســال ۱۹۷۹، حدود ۳۰۰ دانشجوی پیرو خط امام که ضد آمریکایی بودند، برای اعتراض و با هدفی مشخص در مقابل درهای بسته‌ی سفارت جمع شدند. آن‌ها که خواســتار بازگرداندن شاه به ایـــران، محاکمه و اعدامش بودند، وارد سفارت شده و آنجا را اشغال و دیپلمات‌ها را زندانی کردند. بعد از ۴۴۴ روز و پس از یک دوره‌ی طولانی مذاکرات بین دو کشور، گروگان‌ها آزاد شدند.

سفارت سابق آمریکا که امروز آن را «لانه‌ی جاسوسی» می‌نامند، هنوز قابل بازدید اســت. موزه‌ای هم در ساختمان وجود دارد که البته بازدید از آن برای عموم آزاد نیست. روی دیوارهای سفارت، نقاشی‌ها و پیام‌های ضد آمریکایی نقاشی شده اســت؛ مکان زیبایی که می‌توانید از آن بازدید کرده و تصــویر‌های جالبی بگیرید.

کاخ گلستان

4f896027 e4d4 4438 aabd 3aa25a8781e4 سفر به تهران، قلب حقیقی خاورمیانه‌ (قسمت اول)

مکان فوق‌العاده‌ی دیگری که باید ببینید، کاخ گلستان اســت که در میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده اســت. این کاخ بین ســال‌های ۱۵۲۴ تا ۱۵۷۶ و در دوران شکوفایی ایـــران مدرن یعنی در عصر صفویان ساخته شده اســت. متاسفانه بخش‌هایی از این کاخ در دوران حکومت شاه تخریب شده اســت.

کاخ گلستان شاهکار معماری ایـــرانی اســت که در قلب تهران و در کنار بازار بزرگ تهران قرار دارد. باغچه‌ها و فواره‌های حیاط آن بی‌نظیر اســت و معماری داخل کاخ، به‌ویژه تالار آینه چشم شما را خیره خواهد کرد.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته سفر به تهران، قلب حقیقی خاورمیانه‌ (قسمت اول) اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما