دبیر انجمن سرطان شناسی ایـــران گفت: بلافاصله بعد از وارد شدن به داخل خودرو سیستم تهویه هوا را طریقهن نکنید. ابتدا پنجره‌های خودرو را پایین کشیده و صبر کنید تا هوای داخل خودرو عوض شود، بعد از چند دقیقه می‌توانید کولر خودرو را طریقهن کنید در غیر این صورت به تدریج ممکن اســت درگیر بیماری‌های جدی شوید

مراقب هوای گرم و محبوس شده در داخل خودرو باشید

دکتر حسین فودازی، متخصص آنکولوژی (سرطان‌شناسی) گفت: عوامل ایجاد کننده سرطان ۲ دسته هستند: عوامل داخلی که مربوط به ژنتیک در افراد می‌شود که حدود ۲۰ تا ۳۰ نسبت سرطان‌ها را به خود اختصاص داده‌اند و دیگری عوامل خارجی که ۷۰ نسبت دیگر را تشکیل می‌دهند. عوامل خارجی یا محیطی، در تغذیه، هوا، عادات نادرست زندگی و… شرایط ایجاد ابتلا به سرطان را چندین برابر می‌کند. امروزه با صنعتی شدن شهرها، مواد شیمیایی ناشی از این تغییرات که معمولا مشتقات نفت هستند، گریبانگیر انسان‌ها شده‌اند. این‌ مواد ترکیباتی هستند که در شرایطی می‌توانند به عنوان عوامل سرطان‌زا محسوب شوند.بنزن

دردسرات تنفسی

دس

وی در ادامه گفت: یکی از عواملی که سرطان‌زایی آن ثابت شده ترکیبی به نام بَنزن اســت که یک مولکول چندوجهی و دارای مشتقات کربنی اســت و در مواد شیمیایی و پلیمری به وفور یافت می‌شود. بنزن یک ماده‌ای اســت که اســتنشاق و تماس با آن می‌تواند باعث ایجاد انواع سرطان‌ها شود.

به گفته فودازی، اســتفاده از مواد پلاســتیکی در زندگی امروزی بسیار دیده می‌شود، بنزن یکی از مواد پایه در این دسته از محصولات اســت. همچنین در تمامی قطعات و داشبورد جلوی ماشین نیز به دلیل پلاســتیکی بودن آنها، بنزن وجود دارد. بنزن، ماده اشتعال‌آور و بودار اســت که می‌تواند تماس و اســتنشاق آن فرد را درگیر برخی از دردسرات کند.

این سرطان شناس متذکر شد: هنگامی که یک ماده پلاســتیکی در معرض آفتاب قرار می‌گیرد نرم شده و بنزن از خود آزاد می‌کند. میزان مجاز بنزن در هوا حدود ۵۰ میلی گرم در هر متر مکعب اســت. اگر یک خودرو برای چندین ساعت در سایه و محیط بسته پارک شده باشد میزان بنزن موجود در آن حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم اســت حال تصور کنید همین خودرو برای مدت‌ها در معرض نور آفتاب و دمای بالای ۲۵ درجه قرار گیرد چقدر بنزن در محیط داخلی خودرو آزاد می‌شود؟ بنزن موجود در این خودرو حدود ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ میلی گرم اســت(حدود ۴۰ تا ۸۰ برابر مجاز).

دبیر انجمن آنکولوژی ایـــران گفت: حال فرد با این مقدار بالای بنزن وارد خودرو شده و بلافاصله کولر را طریقهن کرده و بنزن موجود در فضای اتاق را پخش و اســتنشاق می‌کند. تماس و اســتنشاق طولانی مدت بنزن موجب سرطان‌های دستگاه تنفسی، سرطان‌های خونی، نارسایی مغز اســتخوان و دردسرات عمده‌ای در کبد و کلیه می‌شود لذا بسیار توصیه می‌شود افراد بلافاصله پس از ورود به خودرو کولر ماشین را طریقهن نکنند.

banner news طریقهن کردن خودرو و کولر آن

آشپزی لدت بخشه وقتی هر چی بخوای در بخش آشپزی توما داری
جدیدترین و بهترین طریقه ها و مطالب در مورد آشپزی و خانه داری
این آموزش و آشپزی از سایت توما انتشار بافته

نوشته طریقهن کردن خودرو و کولر آن اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما