تمرکز روی این که فلان حرف توهین اســت و بهمان کاریکاتور اهانت و … به اســتبداد و بستن دهان منتقدان می انجامد؛ آنچه مغفول مانده و اصلی که به فروع رفـــــته، عدالت و بهره مندی بدون تبعیض همه صداها، از امکانات عمومی اســت.

عصرایران ؛ سید حسین یگانه – شعرخوانی یک مداح در مراسم نماز عید فطر، واکنش های  متعددی را به دنبال داشت و عمده انتقادات نیز مبتنی بر این گزاره بود که او به رییس جمهور توهین کرده اســت و توهین، صد البته، هم غیر اخلاقی اســت و هم جرمی شناخته شده در قانون مجازات اسلامی.

این که آیا  توهینی صورت گرفـــــته یا خیر، موضوع این بحث نیست و اساساً نباید چنان سختگیرانه به قضایا نگریست که  هر شعر و سخنی را  اهانت بار دانست  و جامعه را  چنان ترساند که هیچ کس جرأت دم برنیاوردن داشته باشد . چنین وضعی نامی جز اســتبداد نخواهد داشت.

713039 687 مداح عيد فطر؛ توهين يا تبعيض؟!

آنچه موضوع این نوشتار اســت، اتفاقا فراتر از بحث توهین اســت؛ آنچه مردم را می آزارد، این نیست که چرا فردی به رییس جمهور حرف ناروا گفته اســت بلکه محور آزار مردم، موضوع دامنه داری به نام تبعیض اســت.

مردم می گویند این که کسی بر دولت نقد داشته باشد یا اصلاً از رییس جمهور خوشش نیاید، امری طبیعی اســت ولی  آیا اســتفاده از تریبون های عمومی برای نمایش مخالفت، شرعی، قانونی و اخلاقی اســت؟ 

مردم می پرسند آیا به ما هم اجازه می دهند از تریبون های مذکور، برای بیان دیدگاه های سیاسی مان اســتفاده کنیم یا بیت المال مسلمین، ملک طلق برخی افراد خاص اســت؟!

مردم می گویند چرا تریبون های عمومی به نسبت آرای عمومی هر جریان سیاسی، در اختیار آنها قرار نمی گیرد؟

چگونه اســت در شهری مانند تهران که اکثریت مطلق آن هم در انتخابات مجلس، هم در شوراها و هم در ریاســت جمهوری، رویکردشان را به صراحت و البته در چارچوب نظام نشان داده اند، از تریبون های عمومی که قاعدتا باید بازتاب صدای عموم باشد، نه تنها نشانی از این عموم نیست که علیه اراده عمومی نیز سخن گفته می شود؟ این سوال در کلیت کشور نیز مصداق می یابد.

هیچ  اشکالی ندارد نشریه، سایت یا خبرگزاری خصوصی بزنند و شعرهایشان را در آن منتشر کنند ولی مشکل اینجاســت که رسانه هایشان  نیز عمدتا همانند تریبون نماز عید فطر، متعلق به بیت المال اســت و تو گویی این جماعت عادت کرده اند از تریبون جمهور، علیه جمهور و رییس آن جمهور اســتفاده کنند.

تمرکز روی این که فلان حرف توهین اســت و بهمان کاریکاتور اهانت و … به اســتبداد و بستن دهان منتقدان می انجامد؛ آنچه مغفول مانده و اصلی که به فروع رفـــــته، عدالت و بهره مندی بدون تبعیض همه صداها، از امکانات عمومی اســت.

تبعیض، به مراتب بدتر از توهین اســت.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته مداح عید فطر؛ توهین یا تبعیض؟! اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما