713125 228 مراکش سفیرش را از هلند فراخواند

رباط پس از متهم کردن مسئولان هلندی به کوتاهی در اتخاذ اقدامی علیه یک مراکشی مقیم این کشور که به حمایت مالی از تنش‌ها در منطقه الریف متهم اســت، سفیر خود در لاهه را فراخواند.

به نقل ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز عربی، ناصر بوریطه، وزیر خارجه مراکش در بیانیه‌ای گفت: دادگاهی در مراکش دو حکم بازداشت در ســال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۵ برای فردی به نام سعید شعو، ۵۰ ســاله از منطقه الریف در شمال کشور و از چهره‌های پارلمانی سابق به اتهام تشکیل گروهی خرابکار، اخذ و پرداخت رشوه و نیز خرید و فطریقه مواد مخدر در سطح جهان صادر کرد.

در بیانیه وزارت خارجه مراکش به شکل مستقیم شعو به راه‌اندازی تظاهرات اخیر در شمال مراکش متهم نشد اما اشاره شده که وی از تنش‌ها در منطقه الریف که کانون اعتراضات ضد دولتی در مراکش اســت، حمایت کرده و با رهبری جنبشی به نام “جنبش مردمی” ماه‌ها با راه‌اندازی تظاهرات مسئولان مراکشی را به فساد متهم کرده اســت.

در بیانیه وزارت خارجه مراکش آمده اســت، نامه‌نگاری‌ها و مکاتبات با مسئولان هلندی انجام شده و اطلاعات دقیق درمورد دست داشتن این قاچاقچی مواد مخدر در حمایت مالی و لجستیک از برخی گروه‌ها در شمال مراکش حدود چند ماه قبل در اختیار آنها قرار گرفـــــته اســت.

در ادامه این بیانیه آمده اســت، طریقهن اســت که مسئولان هلندی موظفند که اقدامات طریقهن و فوری را در قبال این تاجر مواد مخدر در پیش گیرند.

در بیانیه وزارت خارجه مراکش نام این شخص ذکر نشده بود اما وزیر خارجه مراکش در گفتگو با خبرگزاری رویترز اعلام کرد که نام او شعو اســت و این متهم در حال حاضر تلفن همراهش را جواب نمی‌دهد و هنوز ما به وکلای وی دسترسی پیدا نکرده‌ایم.

عبدالصادق البوشتاوی، یکی از وکلای مدافع جنبش مردمی در مراکش گفت: شعو هیچ‌گونه ارتباطی با این جنبش ندارد.

البوشتاوی با اشاره به اینکه جنبش مردمی در الریف به دنبال تحقق خواســته‌های ساکنان این منطقه اســت، گفت: گزارش‌هایی که می‌گویند شعو از این جنبش حمایت مالی و لجستیک کرده شایعه هستند.

وزارتخارجه و وزارت امنیت و دادگستری هلند با انتشار بیانیه مشترکی تصمیم مراکش برای فراخوان سفیر را “نامفهوم و غیر ضروری” خواندند.

شعو یک روز پیش از فراخوان مذکور در صفحه شخصی‌اش در فیس‌بوک با انتشار ویدئویی که بیش از ۱۲۰ هزار بیننده داشت، به انتقاد از شیوه برخورد مسئولان مراکشی با اعتراضات در منطقه الریف پرداخت.

وی ضمن ابراز حمایتش از حکومت فدرالی در این منطقه گفت: ساکنان منطقه الریف به دنبال خواســته‌های عادلانه و مشروع خود به خیابان‌ها آمدند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته مراکش سفیرش را از هلند فراخواند اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما