• تاریخ : ۲ام مرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری

به گزارش سفر،

با آغاز فصل پاییز و زمستان و شروع سرما، طبیعت رنگ دیگری می گیرد و به تبع آن از گل و شکوفه بهاری خبری نیست. اما این فصل گلی دارد که عطر و بوی آن هوش از سر همه می برد. نرگس معروفترین گلی است که در فصول پاییز و زمستان تبدیل به محبوب ترین در میان مردم شده است. چنانکه بسیاری از افراد حاضر هستند برای دیدن و بوییدن آن حتی مسیرهای طولانی سفر کنند تا بتوانند به دشتی از گل های نرگس برسند.

این روزها با روییدن نرگس های کویری دیگر نیازی نیست ساعت ها در مسیر شیراز یا بهبهان سفر کنیم چراکه می توان با سفری حدود ۲ ساعت تا سمنان به نظاره نرگس های کویری بنشینیم که می گویند عطر و بویی منحصر به فرد و خاص دارد.
 

مریم سلمانیان؛ معاون گردشگری استان سمنان دراین باره به خبرنگار «سفر» گفت: نرگس های سمنان برعکس نرگس های شیراز کوچک هستند اما عطر بسیار زیاد و متفاوتی دارند چنانکه یک دسته کوچک از نرگس های سمنان می تواند تمام فضای خانه را عطرآگین کند و عطرشان همچون عطر گل مریم در فضا می پیچد.

 
به گفته سلمانیان، این گل به صورت خودرو در کنار جویبار ها و باغات سمنان می روید و مورد توجه مردم محلی قرار گرفته است چنانکه گلدان های خاصی برای آن طراحی کرده اند تا پیازهای نرگس را در فضای مشبک آن بکارند و سرشاخه های نرگس در اندازه های مختلف از این سفال بیرون می آید.

معاون گردشگری سمنان ادامه داد: علاوه بر ترویج نرگس سمنان قصد داریم در حوزه جذب گردشگران خانوادگی که مسیرهای باغات را برای تفرج انتخاب می کنند نیز فعال شویم و از این پتانسیل بهره جوییم. چراکه با توجه به خودرو بودن نرگس سمنان و فضای دلنشینی که در کنار فضای کویری این استان ایجاد می کند می تواند جاذبه خوبی برای گردشگران و طبیعتگردان باشد. درعین حال مردم محلی می توانند محصولات خود را در این مسیرها به فروش برسانند. از این رو در صدد برگزاری جشنواره گل نرگس سمنان (مهد پرورش گل نرگس کویری) برآمدیم که در ساعت ۱۸ روز پنج شنبه مورخ ۳۰/۱۰/۹۵ در سالن تئاتر شهر مجتمع فرهنگی، هنری کومش برگزار می شود.

 

ت//فوری// 4 شنبه//نرگس های کویر برای جذب گردشگران به پا خاستند 

به گفته سلمانیان، نرگس ها می توانند جاذبه ای برای معرفی سایر جاذبه های استان سمنان باشند چراکه سمنان مقصدی است که می توان در آن جاذبه هایی مانند کویر و کوهستان را در کنار هم مشاهده و تفاوت دمای در حدود ۲۰ درجه را در فاصله ای حدود ۲۰ کیلومتر تجربه کرد. درعین حال نمی توان از بافت تاریخی، مساجد بسیار قدیمی که بیش از هزار سال قدمت دارند چشم پوشید.

هرچند ایده برگزاری جشنواره گلهای نرگس سمنان حدود ۷ سال پیش کلیده خورده است اما به دلایلی تاکنون امکان پذیر نبود با این وجود طی فعالیت هایی که انجام شده است، مردم محلی نسبت به حفظ و اشاعه نرگس کویری مشتاق شده اند و به زودی شاهد حضور گردشگران در این منطقه خواهیم بود.

معاون گردشگری سمنان اظهار امیدواری کرد: همانطور که جشنواره گل غلتان پس از ۱۲ سال امروزه باعث حضور گردشگران بسیاری از نقاط مختلف برای شرکت در این جشنواره شده است، جشنواره گل نرگس سمنان (مهد پرورش گل نرگس کویری) نیز بتواند چنین جایگاهی را میان گردشگران بدست آورد.  

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما