325492 161 وزیر بهداشت: جلوی سیگار را بگیرید

وزیر بهداشت ضمن اشاره به مخالفت برخی گروه‌ها با افزایش مالیات بر دخانیات به بهانه رشد قاچاق در کشور، تاکید کرد: چگونه ممکن اســت همه جای دنیا افزایش مالیات بر دخانیات باعث کاهش مصرف شود و در ایـــران برتصــویر عمل کند؛ این یعنی یک جای کار ایراد دارد.

به نقل ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در مراسم هفته ملی مبارزه با دخانیات که صبح امروز در وزارت بهداشت برگزار شد، ضمن تاکید بر اینکه بدون تعهد سیاسی برای رفع دردسرات به هیچ نتیجه‌ای نمی‌رسیم، اظهار کرد: این تعهد باید برای همه دردسرات مثل از بین بردن فقر، بیکاری، اعتیاد و آسیب‌های اجتماعی باشد؛ یعنی دولت، مجلس، قوه قضاییه، روحانیت و دستگاه‌های تبلیغی مانند صداوسیما در این زمینه فعالیت کنند. ســال‌هاســت که ستادهای مختلفی تشکیل شده اســت، اما چون عزمی وجود ندارد به نتیجه نمی‌رسیم.

وی ادامه داد: برای کنترل مصرف دخانیات در چهار ســال گذشته تلاش‌های زیادی انجام شده اســت، اما وزارت صنعت، معدن و تجارت نه تنها در این چهار ســال بلکه در هیچ دولتی این حرف‌ها را قبول ندارد و به دنبال توسعه این صنعت اســت چون در آن پول وجود دارد. هر چه ما می‌بافیم آنها پنبه می‌کنند.

وزیر بهداشت همچنین اضافه کرد: در طول چهار ســال گذشته تلاش کردیم تا در زمینه دخانیات تغییراتی ایجاد کنیم و اگر مجلس هوشمندی به خرج ندهد، به عقب باز می‌گردیم. مردم در مورد دخانیات و اعتیاد دردسر دارند. طبق آمارهایی که در زمینه اعتیاد جوانان اعلام شده اســت در مجموع با حساب خانواده آنها حدود ۱۰ میلیون نفر درگیر این معضل هستند. همان کسانی که می‌گویند چرا هزینه درمان زیاد اســت، مردم را بیمار می‌کنند. شما چرا هوا را آلوده می‌کنید؟ یا جلوی مصرف سیگار را نمی‌گیرید؟ ما هم وقتی می‌خواهیم جلوی آن را بگیریم می‌گویند با سیگار و قلیان مردم چکار دارید.

هاشمی تاکید کرد: ســالیانه ۱۰ هزار میلیارد تومان هزینه سیگار می‌شود که می‌گویند برای به دست آوردن آرامشی کاذب اســت. موارد دیگری فراهم کنید که نشاط بیشتری برای مردم داشته باشد، پول‌شان هدر نرود و زیان نبینند.

وی با اشاره به اظهارنظر برخی گروه‌ها مبنی بر اینکه افزایش مالیات بر دخانیات باعث افزایش قاچاق آن می‌شود، افزود: برخی می‌گویند اگر اجازه ندهید مردم سیگار و قلیان بکشند و جلوی آن را بگیریم آنها به سمت شیشه و موادمخدر دیگری می‌روند، اما این دروغ اســت. همانطور که می‌گویند افزایش مالیات بر دخانیات، افزایش قاچاق آن را در پی دارد. اگر اینطور باشد دیگر هیچ تضمینی نباید بگیریم. چطور ممکن اســت در همه جای دنیا افزایش مالیات بر دخانیات باعث کاهش مصرف آن شود اما در ایـــران برتصــویر عمل کند، این یعنی یک جای کار ایراد دارد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: بهداشت و درمان، فرهنگ، اقتصاد، مبارزه با اعتیاد و موارد دیگر درست نمی‌شود، مگر اینکه همه مسئولان متعهد شوند که دردسر داریم. اگر این تعهد سیاسی در کشور شکل بگیرد، دردسرات مردم نیز سامان پیدا می‌کند.

هاشمی با اشاره به آمار سیگاری بودن ۱۱ نسبت از مردم ایـــران، بیان کرد: ما آمار درباره آسیب‌های اجتماعی داریم، اما دقیق نیست و بخشی از آن کتمان می‌شود. امیدوارم برای رفع این دردسرات همه به میدان آیند. ممکن اســت مردم خودشان یا فرزندشان آلوده نباشند، اما با توجه به تکنولوژی که به زندگی همه ما وارد شده اســت، تضمینی وجود ندارد که نسل‌های آینده ما آلوده نشوند.

وی ادامه داد: ثابت شده اســت که اعتیاد با سیگار شروع می‌شود، اما در هیات دولت، مجلس و سایر دستگاه‌ها بسیاری از افراد هستند که این موضوع را قبول ندارند و نتیجه آن این می‌شود که ما با معلول آن یعنی بیماران روبرو می‌شویم. چقدر باید هزینه دارو، تخت بیمارستان و تربیت متخصص شود؟ چرا پولی که می‌تواند هزینه پیشرفـــــت کشور شود باید هزینه درمان شود؟ بخشی از این اتفاق ناشی از تصمیمات غلطی اســت که در کشور گرفـــــته می‌شود.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته وزیر بهداشت: جلوی “سیگار” را بگیرید اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما