• تاریخ : ۲۴ام مرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : خبری

دومین برخورد نزدیک پهپادهای ایرانی و ناو آمریکای در یک هفته؛

نیروی دریایی آمریکا می‌گوید روز دوشنبه یک پهپاد ایرانی با چراغ خاموش و حرکت «غیرحرفه‌ای و خطرناک» در نزدیکی ناو هواپیمابر نیمیتس آمریکا در خلیج فارس پرواز کرده است.

پرواز چراغ خاموش پهپاد ایرانی بر فراز ناو هواپیمابر نیمیتس

به گزارش «پاریسینه» به نقل از بی بی سی، نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که یک پهپاد ایرانی با چراغ خاموش به ناو هواپیمابر نیمیتس نزدیک شده است.

 ستوان ایان مک‌کاناهی، سخنگوی نیروی دریایی آمریکا، در بیانیه‌ای گفت: «مرکز هدایت پهپاد به تماس‌های رادیویی مکرر برای برقراری ارتباط و حفظ فاصله، پاسخ نداد. این پهپاد QOM1 از چراغ‌های ناوبری هوایی خود استفاده نمی‌کرد و چندین بار از نزدیکی ناو نیمیتس و کشتی‌های همراه آن در حالی که عملیات هوایی در جریان بود گذشت و تا سیصد متری جنگنده آمریکایی به آن نزدیک شد».

این بیانیه می افزاید: «قصور در استفاده از چراغ‌های استاندارد که در ناوبری بین‌المللی در شب اجباری است شرایط خطرناکی با احتمال برخورد به وجود آورد».

ستوان کاناهی پرواز این پهپاد را «بر خلاف عرف و قوانین دریایی» خواند.

این دومین بار در یک هفته اخیر است که آمریکا می‌گوید پهپاد رزمی شناسایی صادق یک (که نیروی دریایی آمریکا آن را QOM1 می‌نامد) «بیش از حد» به ناو نیمیتس یا هواپیماهای در حال پرواز آن نزدیک شده است و نیروی دریایی آمریکا را به انتشار بیانیه وادار کرده است.

سه‌شنبه گذشته هم نزدیک شدن یک پهپاد ایرانی به یک جنگنده ‌ اف-۱۸‌-ای نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس، این جنگنده را مجبور به مانور اضطراری برای فرود بر ناو هواپیمابر نیمیتس کرد.

مرکز فرماندهی نیروی دریایی آمریکا با صدور بیانیه‌ای، اقدام پهپاد ایرانی را «خطرناک» و «برخلاف عرف و قوانین دریایی بین‌‌المللی» خواند و گفت این سیزدهمین باری است که در سال ۲۰۱۷، نیروی دریایی آمریکا با عملیات “خطرناک یا غیرحرفه‌ای” نیروهای ایران مواجه شده است.

در آن بیانیه آمده بود که جنگنده هورنت آمریکایی قصد فرود از ارتفاع چند هزار پایی را بر عرشه ناو داشت اما حضور پهپاد باعث شد هواپیما برای فرود مجبور به مانور شود تا با پهپاد ایرانی، شصت متر افقی و سی متر عمودی فاصله بیندازد.

پهپاد صادق یک شهریور ماه سال ۱۳۹۳ رونمایی و فروردین امسال برای اولین بار در رزمایش امنیتی پیامبر اعظم (ص) سپاه پاسداران عملیاتی شد. این پهپاد رزمی شناسایی احتمالا مدل ارتقاء یافته پهپادهای نسل مهاجر است.

برد عملیاتی پهپاد صادق یک دویست کیلومتر، سقف پرواز آن حدود ۴۵۰۰ متر، سرعت آن ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت و وزن آن حدود ۲۴۰ کیلوگرم گزارش شده است.

آخرین اخبار، تحلیل‌های ویژه و صفحه نخست نشریه‌های انگلیسی زبان در صفحه بین‌الملل 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما