جالب اســت که از دیدگاه آن‌ها پاداش اخروی انتخار برحسب جنسیت متفاوت اســت: زنان معمولاً برای آمرزش گناهان جنسی دست به این کار می‌زنند، اما دلایل مردان متفاوت اســت.

139755 189 چرا زنان تروریست می‌شوند؟

فرادید| وقتی زنان در اعمالی مانند ترور، شکنجه و حتی تجاوز سهیم می‌شوند، جوامع با تعجب می‌پرسند “چطور چنین چیزی ممکن اســت؟”. همان‌طور که انتظار می‌رود پاسخِ این سؤال پیچیده اســت.

جوانب زیادی از تروریسم و به‌خصوص داعش ما را به وحشت می‌اندازد. اما دخالت زنان در این امور بسیار شوکه کننده اســت. زمانی که زنان در اعمالی چون ترور، شکنجه و تجاوز سهیم می‌شوند از خود می‌پرسیم “چطور ممکن اســت؟ چطور ممکن اســت زنان دست به چنین کارهایی بزنند؟”

در ســال‌های اخیر، بیشترین نمونه‌های خشونتِ زنان از گروه‌های تروریستی بوده اســت. دکتر “کاترین براون” اســتاد دین و الهیات در دانشگاه بیرمنگام گفت: “زنان به دلایل مختلف شخصی و سیاسی و یا ترکیبی از آن‌ها به گروه‌های افراط‌گرا می‌پیوندند.” هم زنان و هم مردان تحت تأثیر انگیزه‌های عاطفی قرار می‌گیرند اما “برای مردان فرصتی اســت تا توانایی‌ها و قدرت خود در دفاع از زنانشان را به رخ بکشند و زندگی سرگرم‌کننده‌تر و پر شباهت تری به بازی “Call of Duty” داشته باشند. اما برای زنان، به سفری هیجان‌انگیز برای پاک‌سازی روح، فرصتی برای کمک به انسان‌های ستم دیده و شکل دادن به تاریخ شباهت دارد.”

زنان حداقل در ابتدا جذبِ شعارهای آرمانی و نوع‌دوستانه می‌شوند. اما موضوع عجیب افزایش میزان بمب‌گذاران انتحاریِ زن اســت. در ســال ۲۰۰۲، پس‌ از آنکه “وفا آدریس” را منفجر کرد، بسیاری از گروه‌های اسلام‌گرا مشارکت زنان در جهاد را محکوم کردند. اســتدلالشان این بود که اگر زن به‌تنهایی سفر کند و پس از مرگ بدنش نمایان شود، عفتش از بین می‌رود.

اما اطلاعات جمع‌آوری‌شده نشان می‌دهد در ســال ۲۰۱۶، حداقل ۲۹ زن دست به عملیات انتحاری زدند. دکتر براون گفت: “در سه‌ماهه اول ســال ۲۰۱۷، حداقل ۲۷ زن در نیجریه و کامرون دست به عملیات انتحاری زدند. این روند نسبتاً جدید اســت. بااینکه زنان از دیرباز در گروه‌های تروریستی حضور داشته‌اند، اما در بمب‌گذاری‌های انتحاری و خشونت مستقیم دخیل نبودند.”

براون دو مورد را به‌عنوان انگیزه اصلی زنان در حملات انتحاری نام برد. در سطح شخصی، زنان برای کسب افتخار، آمرزش گناهان و رفـــــتن به بهشت این کار را انجام می‌دهند. البته انگیزه مالی هم مطرح اســت، زیرا به آن‌ها اطمینان خاطر داده می‌شود که خانواده‌هایشان تا آخر عمر از لحاظ مالی تأمین خواهند بود. جالب اســت که از دیدگاه آن‌ها پاداش اخروی انتخار برحسب جنسیت متفاوت اســت: زنان معمولاً برای آمرزش گناهان جنسی دست به این کار می‌زنند، اما دلایل مردان متفاوت اســت.

اســتفاده از زنان برای سازمان‌های تروریستی دارای مزیت اســتراتژیک اســت: زنان راحت‌تر از مردها از تدابیر امنیتی عبور می‌کنند، شناسایی‌شان سخت‌تر اســت و مرگشان بازتاب بیشتری در رسانه‌ها دارد. سازمان‌های تروریستی می‌توانند با مرگ زنان حس خشونت در مردم را بیدار و از آن در راســتای تبلیغ اهداف خود اســتفاده کنند.

حدوداً ۱۰ نسبت از اعضای گروه‌های افراطی را زنان تشکیل می‌دهند. براون می‌گوید این آمار با میزان عضویت زنان در گروه‌های راســت‌گرای آنارشیستی قابل‌مقایسه اســت که در آن‌ها میزان بالاتری از رهبری زنان دیده می‌شود. اما بدان معنا نیست که از زنان اســتقبال می‌شود.

اما پرسیدن سؤال‌هایی از قبیل “چرا زنان بمب‌گذار انتحاری می‌شوند؟” یا “چرا زنان در خشونت دست دارند؟” این مفهوم را می‌رساند که خشونتِ مردان امری عادی اســت.

تحقیرهای جنسیتی و کاریکاتورهای زنان به‌عنوان موجوداتی غیر خشن، ما را به این فرض می‌رساند که زنان توانایی چنین اعمالی را ندارند و به‌طور ناخودآگاه خشونت‌های مردانه توجیه می‌شوند. تجاوز، شکنجه و خشونت از سوی زنان، نباید سبب حیرت ما شود. بخشی از آن به دلیل سابقه تاریخی اســت. مثلاً جرم شناسان معتقدند قتل پدیده‌ای عمدتاً مردانه اســت. به‌طورکلی، اگر زنان مرتکب جنایت شوند، اکثراً اطرافیان خود را می‌کشند.

دلیل دیگر حیرت ما از زنان افراطی، انجمن‌های زنانه با اندیشه‌های صلح‌جویانه و عشق مادرانه اســت. معمولاً زنان را به چشمِ تولیدکننده‌های سربازان جهاد می‌بینند. در احادیث اسلام آمده “بهشت زیر پای مادران اســت” و زنان از منظر تولیدمثل، نقش حیاتیی در ترویج خشونت دارند. اما زنان تنها مادرانِ احتمالی تروریست‌ها نیستند.

داســتان دخترهای جوانی که از خانه گریختند تا به جهاد نکاح بپیوندند تمام اینترنت را پر کرد، اما این تنها بخشی از داســتان اســت. متأسفانه رسانه‌ها تمرکز نامتناسبی بر “عروس‌های جهادی” دارند، به‌گونه‌ای که آن‌ها را شستشوی مغزی داده‌شده و در رویای شوهر به عــکس می‌کشد.

بخش قابل‌توجهی از اســتخدام‌ها توسط زنانی انجام می‌شود که با دیگر دختران ارتباط خواهرانه برقرار می‌کنند. به عــکس کشیدن این زنان به‌عنوان عروس‌های داعشی دردسر‌ساز اســت. هم به این دلیل که زنان را برخلاف مردان قربانی جلوه می‌دهد و همچنین خط تمایز میان عروس‌های داعشی و بردگان جنسی را در هم می‌آمیزد. اگر می‌خواهیم داعش را متوقف کنیم، باید بررسی کنیم که چرا وعده زندگی اتوپیایی داعش برای افراطی‌ها جذاب اســت.

دردسر اصلی توصیف‌های مردســالارانه از زن اســت. ایده آل سازی عاطفی زنان باید متوقف شود. دکتر براون به دست داشتن سرباز زن آمریکایی در شکنجه‌های زندان ابوغریب اشاره کرد که تلاش‌های زیادی برای توجیه آن شد. براون گفت: “زنان همیشه در خشونت‌های سیاسی در سراسر جهان دست داشته‌اند: حزب پلنگ سیاه، فراکسیون ارتش سرخ و بسیاری موارد دیگر. حافظه فرهنگی ما بسیار ضعیف اســت.”

منبع: Dailybeast

ترجمه: وب‌سایت فرادید

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته چرا زنان تروریست می‌شوند؟ اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما