Dan Fohrman، یک متخصص روماتولوژیست می گوید: درمان آرتریت پسوریاتیک به شدت علائم، چگونگی تاثیر آن ها در زندگی روزمره و اینکه آیا آسیب یا تخریب مفصلی وجود دارد یا خیر بستگی دارد.

بعضی از افراد فقط زمانی که علائم بروز می کنند به دارو نیاز دارند. دکتر Fohrman می گوید دیگر افراد برای درمان درد، تورم و کاهش آسیب جراحی به داروهای قوی نیاز دارند.

او می گوید: “اثربخشی این داروها در برخی از بیماران هیچ چیز خارق العاده ای نیست.” در ادامه طریقه های درمان ذکر شده اســت.


فیزیوتراپی

ps physical therapy 400x400 10 راه درمان آرتریت پسوریاتیک

چگونه کمک می کند: حرکت، انعطاف پذیری و عملکرد مفاصل تحت تاثیر آرتریت پسوریاتیک قرار می گیرد. یک پزشک فیزیوتراپی بیمار را به صورت منظم ورزش می دهد. تراپیست ها همچنین ممکن اســت به افرادی که دردی در دست های خود دارند نیز کمک کنند و به آن ها آموزش دهند چگونه فعالیت های روزانه را در محل کار و خانه با خیال راحت انجام دهند.

نکات حیاتی: اســتیون پگت، اســتاد پزشکی، روماتولوژیست و سرپرست پزشک در بیمارستان جراحی در نیویورک، توصیه می کند که همه بیماران یک درمانگر فیزیکی و یک درمانگر حرفه ای برای یادگیری تمرین ها و نحوه جلوگیری از سوء اســتفاده از مفاصل داشته باشند. او می گوید: “این روال، بخش حیاتیی از مراقبت اســت.”


ضد التهاب غیر اســتروئیدی NSAIDs

advil pain 400x400 10 راه درمان آرتریت پسوریاتیک

اسامی: Advil، Motrin، Aleve، و غیره

چگونه کمک می کند: داروهای ضد التهاب باعث کاهش درد و التهاب می شوند. این داروها اغلب اولین داروهایی هستند که بیماران مصرف می کنند و ممکن اســت به تنهایی (اگر علائم نسبتا ملایم باشد) یا به صورتی ترکیبی با سایر داروها اســتفاده شوند.

نکات حیاتی: عوارض جانبی شامل خطر درد معده، یبوست و اسهال می باشد. خونریزی های دستگاه گوارش، آسیب کلیه، و فشار خون بالا نیز ممکن اســت عوارض جانبی در هنگام اســتفاده طولانی مدت باشند. همچنین ممکن اســت پسوریازیس را بدتر کنند.


داروهای اصلاح کننده بیماری ضد روماتیسم (DMARDs)

dmards 400x400 10 راه درمان آرتریت پسوریاتیک

چگونه کمک می کنند: بسیاری از داروهایی که آرتریت پسوریاتیک را درمان می کنند، DMARDs هستند، اما متوترکسات (Trexall) شایع ترین آنها اســت. یکی دیگر سولفاســالازین(Azulfidine) اســت. آنها به صورت قرص وجود دارند و ممکن اســت چند هفته یا چند ماه مصرف آن ها طول بکشد. این داروها می توانند آسیب مفصلی را برطرف کنند (بر خلاف داروهایی که علائم را درمان می کنند).

نکات حیاتی: این داروها اغلب اولین درمان هستند، به خصوص اگر NSAID ها کمک نکند و یا آرتروز بدتر شود. عوارض جانبی شامل تهوع، درد معده و حساسیت به نور می باشد. مصرف کنندگان متوترکسات اغلب در هر یک تا سه ماه برای دردسرات کبدی یا سلولی خون بررسی می شوند.


هومیرا (adalimumab)

humira 400x400 10 راه درمان آرتریت پسوریاتیک

چگونه کمک می کند: آسیب مفصلی و علائم آرتروز را کاهش می دهد. هومیرا و چندین داروی آرتریت پسوریاتیک متعلق به یک زیر کلاس DMARD ها هستند که با مهار TNF)عامل نکروز تومور) عمل می کنند. TNF پروتئینی اســت که در بیماران مبتلا به آرتریت پسوریاتیک افزایش یافته و به طور مستقیم آسیب مفصلی ایجاد می کند.

نکته حیاتی: دکتر پاگت می گوید: مهارکننده های TNF که به عنوان بیولوژیک شناخته می شوند، خطر عفونت های جدی را دو برابر می کنند. دکتر Fohrman می گوید: با این حال، خطر ابتلا به عفونت هنوز هم بسیار پایین اســت. هومیاریا هر دو هفته تزریق می شود. درد در محل تزریق و سردرد نیز ممکن اســت عوارض جانبی آن باشند.


Enbrel (etanercept)

enbrel 400x400 10 راه درمان آرتریت پسوریاتیک

چگونه کمک می کند: آسیب مفصلی و علائم آرتروز را کاهش می دهد. همانند Humira Enbrel یک DMARD اســت که TNF را هدف قرار می دهد و باعث کاهش التهاب می شود و آسیب مفصلی را متوقف می کند.

آنچه باید بدانید: از آنجایی که Enbrel یک مهار کننده TNF اســت و سیستم ایمنی را سرکوب می کند، خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد، گرچه مطالعات نشان می دهد که عفونت معمولا جدی نیست. دکتر پاجت می گوید همه مهار کننده های TNF عوارض جانبی مشابهی دارند و در جلوگیری از آسیب های مفصلی و کاهش علائم موثرند. با این حال، Enbrel ساختار شیمیایی کمی متفاوت از Humira دارد و یک یا دو بار در هفته تزریق می شود.


ریمیکاد (infliximab)

remicade 400x400 10 راه درمان آرتریت پسوریاتیک

چگونه کمک می کند: آسیب مفصلی و علائم آرتروز را کاهش می دهد. متعلق به گروه مهار TNF از DMARDs اســت.

آنچه باید بدانید: هر دو تا هشت هفته رمیکاد باید در بیمارستان یا کلینیک تزریق شود زیرا این تزریق داخل وریدی اســت و حدود دو ساعت طول می کشد. دکتر پیتگ می گوید یک چهارم دارو، یک پروتئین حاصل از موش اســت، بنابراین احتمال واکنش آلرژیک وجود دارد. مهار کننده های TNF ســالانه ۱۵۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار هزینه دارد.


سیمپونی (golimumab)

simponi 400x400 10 راه درمان آرتریت پسوریاتیک

چگونه کمک می کند: یکی دیگر از مهار کننده های TNF که آسیب مفصلی و علائم آرتروز را کاهش می دهد، می باشد. دکتر فهرمان می گوید پاسخ بیماران به مهارکننده های TNF بسیار متفاوت اســت بنابراین گزینه های متعدد باید در دسترس باشند.

آنچه باید بدانید: Simponi، که توسط FDA در ســال ۲۰۰۹ تایید شده اســت، یکی از مهارکننده های جدید TNF اســت و سابقۀ دیگر داروها را ندارد. اما داروهای خود تزریقی شبیه به دیگران اســت، مگر اینکه فقط یک بار در ماه داده شود. همچنین خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد و عفونت های تنفسی فوقانی شایع تر اســت. مانند دیگر مهارکننده های TNF، این دارو با هشدار در مورد سل و عفونت های قارچی تهاجمی همراه اســت.


داروهای ضدافسردگی

sandimmune 400x400 10 راه درمان آرتریت پسوریاتیک

نام: آزاتیوپرین (Imuran، Azasan)، سیکلوسپورین (Sandimmune، Neoral)، leflunomide (Arava)

چگونه کمک می کند: مانند متوترکسات، این داروها سیستم ایمنی را سرکوب می کند. همچنین DMARD ها هستند و سرعت تخریب مفاصل را کاهش می دهند.

آنچه باید بدانید: این ها معمولا در موارد بسیار شدید اســتفاده می شود. عوارض جانبی شامل خطر عفونت، کم خونی و دردسرات کبدی اســت. آزاتیوپرین و سیکلوسپورین هر یک تا سه ماه نیاز به نظارت دارند تا کبد و خون بررسی شوند. دکتر فهرمان می گوید او اغلب سیکلوسپورین را تجویز نمی کند، زیرا نیاز به فشار خون معمولی و آزمایش کلیه دارد.


کورتیکواســتروئیدها

corticosteroids 400x400 10 راه درمان آرتریت پسوریاتیک

نام: پیشینسون (پیشیسونون Intensol، Sterapred)؛ کورتیزون (تزریق)

چگونه کمک می کند: کورتیکواســتروئید ها یا اســتروئید ها (هرچند اســتروئیدهای آنابولیک مورد سوء اســتفاده برخی از ورزشکاران نیستند)، داروهای مهار کننده ایمنی هستند. پیشینسون به مدت کوتاهی برای کاهش درد و تورم به صورت خوراکی مصرف می شود. تزریق کورتیزون به مفصل می تواند به طور موقت درد و التهاب را نیز کاهش دهد.

آنچه باید بدانید: تکرار تزریق می تواند بافت را ضعیف کند، به اعصاب آسیب برساند و موجب بروز درد شود. با گذشت زمان اســتروئید ها می توانند باعث کاهش اســتخوان، افزایش وزن و تورم صورت شوند.


عمل جراحی

vasculitis surgery 400x400 10 راه درمان آرتریت پسوریاتیک

نام: جراحی جایگزین مفاصل، آرتروپلاســتی

چگونه کمک می کند: جراحی جایگزین مفصل آسیب دیده با پروتز انجام می شود و می تواند به مفاصل دردناک کمک کند. برای مفاصل جایگزین برای دست، که اغلب توسط آرتروز روماتوئید تحت تاثیر قرار می گیرند، معمولا از لاســتیک سیلیکون اســتفاده می شوند.

آنچه باید بدانید: جراحی برای افراد مبتلا به تخریب یا درد مفاصل انجام می شود که دردشان توسط دارو برطرف نشده اســت و زندگی روزانه را تحت تاثیر قرار داده اســت. همانند هر عمل جراحی، خطر عوارض از قبیل عفونت وجود دارد. بهبود معمولا شامل فیزیوتراپی می شود.

ممنون از این که این خبر را در بخش پزشکی و سلامت توما خواندید
بخش پزشکی مجله توما مطالب زیر رو هم به شما پیشنهاد میکند

نوشته ۱۰ راه درمان آرتریت پسوریاتیک اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما